Поширені питання про тимчасовий захист в Румунії

Офіційна та корисна інформація про тимчасовий захист в Румунії. На урядовій платформі можна знайти офіційну інформацію про те, як отримати допомогу та інтегруватися в Румунії.

Що таке тимчасовий захист?

Тимчасовий захист є винятковим заходом Європейського Союзу, спрямованим на забезпечення негайного та тимчасового захисту людей, які рятуються від конфлікту в Україні. Тимчасовий захист надає певні права, включаючи посвідку на проживання, доступ до ринку праці, послуг охорони здоров’я та освіти для дітей. Реєстрація тимчасового захисту – це проста та коротка процедура.

Оформити тимчасовий захист можна в одній з імміграційних структур Генеральної інспекції з питань імміграції Румунії (рум.: «Inspectoratul General pentru Imigrări»).

Хто може користуватися тимчасовим захистом в Румунії?

Наступні категорії осіб можуть користуватися тимчасовим захистом в Румунії:

1. Громадяни України, які проживали в Україні до 24.02.2022 року, незалежно від того, коли вони виїхали з України, а також члени їхніх сімей.

Членами сім’ї, незалежно від національності, є:

 • чоловік або дружина (у законному шлюбі);
 • неповнолітні та неодружені діти, народжені в шлюбі чи поза шлюбом, або усиновлені;
 • інші близькі родичі, які проживали разом у складі сім’ї, коли відбулися події, що призвели до масового напливу переміщених осіб, і які в той час повністю або головним чином залежали від особи, що користується тимчасовим захистом.

2. Негромадяни України (громадяни третіх країн) або особи без громадянства, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24.02.2022 року, а також члени їхніх сімей;

3. Негромадяни України (громадяни третіх країн) або особи без громадянства, які підтверджують, що мають законне місце проживання в Україні на підставі дійсної посвідки на постійне проживання, виданої відповідно до законодавства України, і не можуть повернутися до своєї країни або регіону походження на безпечних та тривалих умовах.

Кожна держава-член Європейського Союзу (ЄС) може прийняти рішення про надання тимчасового захисту на своїй території додатковим категоріям осіб (наприклад, неодруженому партнеру в стабільних стосунках, відповідно до національного законодавства). У Румунії тимчасовий захист також надається громадянам України, які проживали в Україні та виїхали з України до 24 лютого 2022 року, а також членам їхніх сімей.

Завжди треба перевіряти, чи має право категорія, до якої ви належите, на тимчасовий захист у країні, де ви перебуваєте або до якої хочете подорожувати.

Чи можу я обирати, в якій країні користуватися тимчасовим захистом?

Громадяни України, які мають біометричний паспорт, та громадяни третіх країн, звільнені від обов’язку мати короткострокову візу для в’їзду до ЄС, мають право вільно пересуватися в межах ЄС протягом максимального періоду в 90 днів після в’їзду на його територію. Виходячи з цього, ви можете обрати державу-члена ЄС, в якій хочете користуватися конкретними правами, пов’язаними з тимчасовим захистом, і приєднатися до членів вашої родини та друзів у тій державі-члені, в якій вони перебувають.

Якщо ви походите з третьої країни (не з України), вам потрібно дізнатися, чи є ваша країна походження в списку третіх країн, громадяни яких звільнені від візових вимог.

Проте варто перевіряти, чи має право категорія, до якої ви належите, користуватися тимчасовим захистом у цій державі-члені. Наприклад, громадяни України, які виїхали з України до 24 лютого 2022 року, зможуть користуватися тимчасовим захистом не в усіх державах-членах ЄС.

Чи можу я користуватися конкретними правами, пов’язаними з тимчасовим захистом, у декількох країнах ЄС одночасно?

Ви не можете одночасно користуватися конкретними правами, пов’язаними з тимчасовим захистом, у більш ніж одній країні.

Держава-член ЄС, в якій ви хочете користуватися конкретними правами, пов’язаними з тимчасовим захистом, видасть вам посвідку на проживання для доступу до цих прав. Після того, як держава-член видасть вам цю посвідку, ви матимете право подорожувати до інших держав-членів Європейського Союзу 90 днів протягом 180 днів, за умови виконання вимог до подорожі. Таким чином, якщо пізніше ви зареєструєтеся в якості набувача тимчасового захисту в іншій державі-члені, ви більше не користуватиметеся правами в державі, яка видала вашу попередню посвідку на проживання.

Якщо ви хочете користуватися тимчасовим захистом в Румунії та отримати посвідку на проживання в Румунії, вам необхідно звернутися до Генеральної інспекції з питань імміграції. Якщо вам видали посвідку на проживання для набувачів тимчасового захисту в Румунії, ви користуватиметеся конкретними правами, пов’язаними з тимчасовим захистом тільки в Румунії.

Як надається тимчасовий захист в Румунії?

Тимчасовий захист надається Генеральною інспекцією з питань імміграції. Ви можете зареєструватися в якості набувача тимчасового захисту в Румунії в будь-якій з імміграційних структур Генеральної інспекції з питань імміграції (управлінні, службі, відомстві з питань імміграції або Регіональному центрі процедур та розміщення шукачів притулку).

Негромадяни України (громадяни третіх країн) та особи без громадянства, які підтверджують, що мають законне місце проживання в Україні на підставі посвідки на постійне проживання, виданої відповідно до законодавства України, і не можуть повернутися до своєї країни або регіону походження на безпечних та тривалих умовах, можуть зареєструватися в будь-якому управлінні, службі, відомстві з питань імміграції.

Чи є термін, до якого я можу зареєструватися в якості набувача тимчасового захисту?

Якщо ви в’їхали в Румунію з будь-якими документами, ви можете легально перебувати на території цієї держави до 90 днів, навіть якщо ви не реєструєтеся в якості набувача тимчасового захисту.

Ви можете зареєструватися в цій якості в Румунії протягом усього терміну дії тимчасового захисту (див. «Як довго триває тимчасовий захист?»). Ми рекомендуємо зареєструватися якомога швидше, щоб ви могли користуватися конкретними правами, пов’язаними з тимчасовим захистом в Румунії.

Які кроки для реєстрації в якості набувача тимчасового захисту в Румунії?

Реєстрація в якості набувача тимчасового захисту в Румунії – це проста процедура, що виконується Генеральною інспекцією з питань імміграції.

Під час вашого візиту до органів влади ви пройдете наступні кроки:

 • підпишете форму згоди на обробку персональних даних;
 • зробите копії особистих документів;
 • ваші особисті документи перевірять;
 • вас сфотографують;
 • зареєструють такі ваші персональні дані: прізвище та ім’я, дату народження, громадянство, стать, ідентифікаційну інформацію, цивільний статус, сімейну ситуацію, сімейні зв’язки, адресу в Румунії (якщо вона відома);
 • ви отримаєте посвідку на проживання в Румунії з персональним цифровим кодом (рум.: «cod numerical personal, CNP»).

Не треба пред’являти підтвердження адреси, де ви перебуваєте в Румунії, якщо це неможливо.

Які документи потрібно пред’явити під час реєстрації?

Відповідними документами для реєстрації в якості набувача тимчасового захисту, залежно від ситуації, є наступні:

 • документи, що посвідчують особу (посвідчення особи, водійське посвідчення, проїзний документ або будь-який інший автентичний документ з фотографією);
 • документи, що підтверджують статус особи в Україні (наприклад, посвідка на постійне проживання, документ, виданий набувачам міжнародного захисту і т. д.);
 • документи, що підтверджують родинні зв’язки (наприклад, сімейна карта, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб і т. д.).

Який документ я отримаю як набувач тимчасового захисту?

Генеральна інспекція з питань імміграції видає набувачам тимчасового захисту посвідку на проживання на території Румунії та присвоює персональний ідентифікаційний номер (рум.: «Сod numerical personal, CNP»). Посвідка на проживання та персональний цифровий код пред’являтимуться у взаємодії з румунською владою для того, щоб користуватися конкретними правами, пов’язаними з тимчасовим захистом.

Які зобов’язання я маю як набувач тимчасового захисту?

Ви зобов’язані дотримуватись чинного законодавства щодо правового статусу іноземців.

Що стосується вашого проживання в Румунії, вам слід знати, що кожна особа, приймаюча іноземця, який законно в’їхав на територію Румунії, має юридичне зобов’язання повідомити про це компетентний територіальний орган поліції протягом 3 днів з дня розміщення. Також є можливість реєстрації розміщення іноземця на порталі, наданому Генеральною інспекцією з питань імміграції.

У разі розміщення в готелі чи іншому туристичному об’єкті ви виконуєте формальності реєстрації в адміністрації відповідного місця, яка протягом 24 годин повідомить необхідні дані до компетентного територіального органу поліції.

Той факт, що особа або установа, яка приймає вас, повідомила поліцію про вашу присутність або зареєструвала вас на порталі Генеральної інспекції з питань імміграції не означає, що ви зареєструвалися в якості набувача тимчасового захисту в Румунії.

Як довго триває тимчасовий захист?

Тимчасовий захист триває до 4 березня 2023 року і може бути продовжений протягом двох послідовних шестимісячних періодів, тобто до 4 березня 2024 року. Цей термін може бути продовжений ще на рік в залежності від ситуації в Україні.

Тимчасовий захист може бути припинений до зазначених вище строків на умовах, встановлених законом, відповідно до рішення Ради Європейського Союзу.

Чи є випадки виключення з тимчасового захисту?

Так, бувають випадки виключення з тимчасового захисту. Для деяких дій, які перевищують певний рівень тяжкості, Генеральна інспекція з питань імміграції може прийняти рішення про виключення з тимчасового захисту.

Чи можу я повернутися в країну свого походження?

Так, ви можете повернутися на батьківщину в будь-який час, румунська влада надасть вам підтримку в цьому.

Також ви можете повернутися до Румунії до тих пір, поки термін тимчасового захисту не закінчився, і ви відповідаєте умовам для в’їзду. Після повернення до Румунії ви будете продовжувати користуватися тимчасовим захистом до закінчення терміну, на який він був наданий.

Залишити коментар